+48663356884

Dlaczego warto ćwiczyć matematykę na wakacjach?

Zabierając się do pisania tego tekstu chciałam pisać z punktu widzenia nauczyciela pracującego z dziećmi z trudnościami w uczeniu się matematyki, jednak moje doświadczenie w tym temacie wynika również z bycia rodzicem dziecka z takim problemami.

Na początku zatem opowiem Ci krótką historię kłopotów z matematyką mojej córki.

 JAK ODKRYŁAM PROBLEMY Z MATEMATYKĄ U CÓRKI
PO WAKACJACH W 2019 ROKU

W zeszłym roku szkolnym córka uczęszczała do piątej klasy w systemie edukacji domowej.
Po zaliczonym egzaminie z matematyki wiedziałam, że pewne umiejętności są do utrwalenia, ale nic nie zapowiadało jeszcze większych problemów z matematyką.
Beztrosko spędziliśmy wakacje, nie robiąc nic co miałoby związek z nauką matematyki. Wiedziałam że w klasie szóstej część tematów się powtarza, więc uznałam, że będziemy mieć wystarczająco czasu na utrwalenie materiału z klasy piątej.
Przyszedł wrzesień i wróciłyśmy do nauki. Zaczęłyśmy powtarzać temat ułamki zwykłe i dziesiętne i okazało się że moja córka poza umiejętnością zapisania ułamka i i dodania do siebie dwóch ułamków o tych samych mianownikach nie pamięta niczego więcej. Zadawała mi pytania czy jestem pewna że uczyła się tego w zeszłym roku szkolnym?
Wyparowało z głowy całkowicie!
Przyznam szczerze, że to mocno mnie zaniepokoiły, bo pracując na co dzień z dziećmi
z trudnościami w uczeniu się matematyki nie zauważyłam wcześniej by córka miała jakieś większe trudności w uczeniu się matematyki. Ponadto zauważyłam, że pracuje bardzo bardzo wolno  i w zaplanowanym przeze mnie czasie nauki robi dużo mniej przykładów niż inne dzieci w jej wieku. Postanowiłam więc sprawdzić inne umiejętności, które powinna mieć opanowane po klasie piątej i wyszło, że problemy są również przy: dzieleniu pisemnym, odejmowaniu pisemnym, zamianie jednostek oraz przy wielu innych działaniach.

school 3994211 1920 - matematyka na wakacjach

DIAGNOZA PROBLEMÓW Z MATEMATYKĄ

Zaczęłam analizować wszystkie informacje oraz obserwacje z pracy córką, wróciłam do moich notatek związanych z diagnozowaniem specyficznych trudności w uczeniu się matematyki.

Pierwsze wnioski był mało pocieszające: w związku z przebytą chorobą we wczesnym dzieciństwie, prawdopodobnie w jakimś stopniu został zaburzony w mózgu ośrodek odpowiedzialny miedzy innymi za przetwarzanie liczb (nie jest to jednak klasyczna dyskalkulia)

Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania przyczyn trudności w nauce matematyki.

NASZE WAKACJE Z MATEMATYKĄ

Doświadczenie poprzednich wakacji dało mi przekonanie, że nie możemy pozwolić sobie na wakacje od matematyki. Może tej chwili pomyślisz sobie biedne dziecko nie może nawet wakacje odpocząć od nauki, to w tym momencie chciałbym Cię trochę uspokoić, że wakacje z matematyką naszym przypadku to nie siedzenie nad zeszytem ćwiczeń i książką.

Nasza wakacyjne z matematyką to przede wszystkim gry i zabawy z użyciem kart, kostek, domina czy specjalnie przygotowanych gier planszowych.

Dodatkowo stworzyłam kalendarz: zadanie na każdy dzień. Każdego dnia córka ma do policzenia jeden przykład np. dodawanie ułamków dzielenie ułamków i tym podobne.

kalendarz lipiec 2020 mat4fun - matematyka na wakacjach

3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO ĆWICZYĆ MATEMATYKĘ
W WAKACJE

Jakie są zatem powody dla których warto ćwiczyć matematykę wakacje?

Pierwszy powód, który dotyczy właściwie ćwiczenia wszystkich umiejętności, to znane nam powiedzenie: bo „trening czyni mistrza”

Drugi powód to:  ćwiczenie by wiedza nie wyparowała z głowy w szczególności
u wszystkich dzieci z dyskalkulią, dysleksją i innymi trudnościami w nauce)

Trzeci powód to: wakacje dają możliwość pokazania matematyki innym kontekście
niż tylko nudne ćwiczenia i karty pracy.

JAK MOŻESZ WYKORZYSTAĆ WAKACJE DO NAUKI MATEMATYKI?

Jeśli historia Twojego dziecka podobna jest do sytuacji mojej córki lub chcesz pokazać swojemu dziecku inna niż szkolną wersję matematyki zapraszam cię do zapisu na mój newsletter.

Po zapisie otrzymasz link do tajnej strony z propozycjami gier (nie komputerowych) na wakacje, a w sierpniu kalendarz matematyczny z zadaniem na każdy dzień.